AT 32 Otomatik Nivo

AT 32 Otomatik Nivo

AT32 OTOMATİK NİVO

AT32 nivo
TEKNİK ÖZELLİKLER

1 km Gidiş Dönüş Nivelman Hassasiyeti +/- 1mm

32x Büyütme 80 - 100 mt kadar kullanım

Minimum Netleştirme Uzaklığı 30cm

Otomatik Kompansatör

IP54 Toza ve Suya Karşı Dayanıklı

1,2 Kg Ağırlığında, Metal Gövde , Cam Mercek

Nivo Nivelman nedir? Nivo kod ölçmek için kullanılan optik yada lazarli ölçüm aletidir.

Nivo Çeşitleri : Nivolar 2 ayrılı bunlar optik nivolar ve lazerli nivolardır. Optik nivolar : Optik nivolar bir açı ekseninde dönen optik dürbün (focus) olan bakıldığı noktadan arşı ölçüm cetveli ( Mira) yı görebilenin basit düzenekli sistemlerdir. Bu sistemde önemli nokta cihazın içerisinde bulunan kompansatör sistemidir. Bu kompansatör bir hacı yatmaz mantığı ile çalışan ve düzeçlenen nivonun hep yatayda kalmasını sağlayan bir sistemdir. Göz ile dürbününün den bakıldığında bu sistem karşı hedefi ( Mira) yı dik kesen bir görüntü sağlar böylece yeryüzüne paralel bir hat oluşturabilmemize yardımcı olur. Kompansatör sistemi çok hassassır ve nivo bakımı bu nedenle önem kazanır. Kompansatör tamiri ve nivo tamiri bakımı hassas kolimatör sistemlerinde yapılır.

Nivo Ölçüm yaparken dikkat edilmesi gerekenler : Ölçü Hataları Yapılan uzaklık ve açı ölçümleri her zaman bir hata payı içermektedir. Bu hata payları, ölçü aletlerinde, ölçüm yapılan yerin atmosferik koşullarından veya ölçümü yapan kişinin dikkatsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bir haritanın oluşturulmasında, bir taş ocağının sınırlarının belirlenmesinde vb. amaçlar için yapılan ölçümlerde hata payları önem kazanmaktadır. Ölçme de hatalar üç sınıfa ayrılmaktadır.

Bunlar:

  1. a) Kaba Hatalar
  2. b) Düzenli (Sistematik) Hatalar
  3. c) Düzensiz Hatalar

A Kaba Hatalar : Nivo nun düşme yada çarpması ile hasar alması ölçüm mekanizmasının yada kompansatörünün kırılması sonucu oluşabilecek hatalardır.

B Düzenli Sistematik hatalar : Nivonun kalibrasyon zamanının geldiği düzeç sisteminin ayarlanamadığı kaçtığı durumlarda yaşanan hassasiyet atmalarıdır.

C Düzensiz Hatalar : Nivonun bozulması artkı ayar tutmasıdır. Nivo nun kurulması : Cihaz genellikle Alüminyum Nivo sehpası olarak bilinen üç ayaktan oluşan nivo sehpasına kurulur. düzeçleri hassas bir şekilde kurulur ve karşısına ölçüm çubuğu yani mira konulur.

Nivo ile ölçüm : İki Nokta Arasındaki Yükseklik Farkının Ölçülmesi : İki nokta arasındaki yükseklik farkı fazla değilse ve iki nokta birbirine yakın ise tek bir alet kurulumuyla yüksekli farkı bulunabilmektedir. Bu işleme nokta nivelmanı denir. hy – hx = ∆h = a – b hy = hx + ∆h İki nokta arasındaki yükseklik farkı fazla ise, nivo birkaç kez kurularak ölçüm alınır. Bu işlemde hat nivelmanı olarak adlandırılır.

Nivo Hassasiyetleri : Nivolar genellikle 2,5 mm, 2 mm, 1,5 mm, ve 1 mm olmak üzere hassasiyetlerine göre 20x, 24x, 28x, 32x olmak üzerede büyütme katsayılarına göre ayrılırlar. Büyütme oranı arttıkça cihaz daha uzun mesafede nivelman yapabilir.

Nivo Markaları : Leica nivo, Nikon Nivo, Sokkia, pentax, ruide, topcon nivo, geomax nivo, Sun nivo, setl nivo, nedo nivo, datum nivo, nestle nivo gibi markalarda nivolar mevcuttur

Nivo Modelleri : Leica Runner 20, Leica Runner 24, Leica jogger 20, Leica jogger 24, Leica jogger 32, Leica sprinter, Leica NA 720, Leica NA 724, Leica NA 730 na2 ve Nak 2 TOPCON AT-B4, Sokkia B40, Sokkia C320, Sokkia C330, NESTLE NLS-20, NLS-24, NLS-32 , Nedo F32 Optik Nivo, Nedo E24, Nedo C24, Datum 24, Sun 24 nivo, SETL 32X Nivo, kolida nivo nikon, Nikon Nivo AX-2S, Bosch Nivo gol20, cgol24, gol26, Stanley al24, Stanley al32

Nivo alırken dikkat edilmesi gerekenler :

1- Hassasiyet ve büyütme

2- Teknik servis

3- Marka model

4- İmalat yeri

5- Satıcı

Nivo Hassasiyeti ve Büyütmesi : Nivolar çeşitli hassiyet ve büyütmede dir. Genel kullanıcılar için uygun olan nivolar genellikle 24x büyütme ve 2 mm hassasiyette olanlarıdır. Teknik Servis : Teknik servisi olan bir yerden alınması en önemli unsurdur çünkü nivonun kullanıma bağlı kalibrasyonu bozulur bu nedenle marketlerden nivo almanız önerilmez.

Markaları bilinen nivolar genellikle güvenilir nivolardır. İmalat yeri genellikle Çin dir fakat Avrupa menşeyi nivolar da mevcuttur.